کلودفلر (CloudFlare) چیست؟

کلودفلر(CloudFlare) از بهترین ارائه دهندگان در زمینه سرویس CDN در جهان است که با امکانات بسیار زیادی از جمله DDoS Protection و فایروال های قدرتمند، می تواند عملکرد وب سایت شما را چندین برابر بهبود بخشد.
سرویس CDN وظیفه یافتن نزدیک ترین محتوای وبسایت به بازدیدکننده را برعهده دارد، به این معنی که از سرورهایی که خدمات وب‌سایتی مانند گوگل را ارائه می‌کنند، نزدیک‌ترین آنها را به بازدید کننده از سایت گوگل یافته و به او نمایش می‌دهد. کلود فلر با استفاده از تکنولوژی اِنی کست (Anycast) کاربر را به نزدیک‌ترین سرور متصل می‌نماید.
البته خدمات کلودفلر تنها به این سرویس محدود نمی‌شود. آنچه این وب سایت را در میان توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان ایرانی محبوب ساخته است، سرویس DNS رایگان این وب‌سایت است. تمامی توسعه‌دهندگان وب می‌توانند از خدمات شگفت‌انگیز سایت CloudFlare استفاده کنند. این خدمات دارای پلن رایگانی می‌باشد که در عرض چند دقیقه می‌توان آن را تنظیم کرد.

سرویس DNS وظیفه تبدیل نام وب‌سایت به IP سرور را برعهده دارد. مالک یک وب‌سایت با راه‌اندازی CloudFlare که تنها با داشتن یک ایمیل قابل انجام است،  با تنظیم IP سرور خود در پنل کاربری NAMESERVER یا DNS های دامنه خود را از کلودفلر دریافت و آنها را روی دامنه تنظیم می‌کند و در نتیجه هر درخواستی که به طرف سایت بیاید، از فیلتر کلودفلر عبور می‌کند.

به این ترتیب راه دسترسی ربات‌ها و هکرها به سایت بسته می‌شود. با عبور تمام ترافیک سایت از داخل CloudFlare سایت در برابر هر نوع دسترسی غیر مجاز مصون می‌شود. یکی دیگر از جذابیت‌های این سرویس برای توسعه دهندگانی که نگران هستند بازدیدکنندگان خود را زمانی که سرور به هر دلیلی از دسترس خارج شد از دست بدهند، این است که زمانی که سرور از دسترس خارج شود و سایت به هر دلیلی در دسترس نباشد، کلودفلر به کمک کاربر می‌آید و نسخه آفلاین سایت را که در کش سرورهای خود ذخیره کرده است همچنان نمایش خواهد داد، تا زمانی که سرور به حالت عادی بازگردد.

کلودفلر با فیلتر کردن ترافیک ربات‌ها و اسپم‌ها می‌تواند ترافیک مصرفی را کاهش دهد و انتقال اطلاعات سایت را بهینه‌سازی کند تا سرعت باز شدن صفحات سایت بیشتر شود.

یکی دیگر از خدمات رایگان کلودفلر جلوگیری از تهدیدهای امنیتی و مشکلاتی است که باعث می‌شوند منابع سرور و پهنای باند به هدر برود. این کار توسط فایروالی که کلودفلر در اختیار توسعه دهندگان می‌گذارد؛ انجام می‌گیرد.

تحویل محتوای شبکه‌ای یا CDN چیست؟

تحویل محتوای شبکه‌ای یا Content Delivery Network که به اختصار CDN نیز نامیده می‌شود، به مجموعه ای از سرورها گفته می شود که به صورت شبکه ای در چندین نقطه از جهان استقرار یافته و به صورت جغرافیایی تقسیم شده‌اند. همان طور که در ابتدای متن عنوان شد با به کارگیری CDN محتوا با توجه به موقعیت جغرافیایی کاربر از طریق نزدیک‌ترین سرور به کاربر ارائه می‌شود. این سرویس در افزایش سرعت تحویل محتوا و کاهش پهنای باند مصرفی در وب‌سایت‌های با ترافیک بالا و وب سایت‌های جهانی مانند گوگل، یاهو، فیس بوک و … بسیار تاثیرگذار است.

پخش محتوا توسط کلودفلر در قاره آمریکا

پخش محتوا در قاره آمریکا توسط Cloudflare

PoP ها و دیتاسنترهای کلودفلر

مجموعه CloudFlare چندین دیتاسنتر مختلف در نقاط مختلف جهان دارد. شبکه تحویل محتوا‌ی آنها بصورت اتوماتیک تمام فایل های استاتیک (ثابت) را ذخیره می‌کنند، در این صورت آنها در مکانی نزدیک تر از نظر موقعیت فیزیکی به کاربر نگهداری شده و هر محتوا‌ی دینامیک یا متغیری که توسط دیتابیس تولید می‌شود، از طریق خود وب سرور سایت منتقل می شود.

بر اساس گفته‌های کلودفلر در حال حاضر دیتاسنترها در ۱۰ مکان قرار دارند و عملیات مربوطه به خود را مانند کش کردن فایل‌ها، جلوگیری از حملات و … را انجام می‌دهند. این مکان‌ها عبارت‌اند از : San Jose (US) ،Los Angeles (US) ،Chicago (US) ،Washington DC (US) ،New Jersey (US) ،Dallas ،Amsterdam ،Paris Hong Kong.

شما می‌توانید نقشه دیتاسنتر های Cloudflare در دنیا را در تصویر زیر ببینید؛ نقاط نارنجی بزودی به دیتاسنتر ها اضافه می‌شوند.

نقشه POP های جهانی CDN

مزایای کلود فلر

فعال بودن دائمی سایت به دلیل کش‌های موجود در سرورهای کلودفلر حتی زمانی که سایت در دسترس نباشد.

بهینه سازی سایت و صرفه جویی در پهنای باند مصرفی؛ فشرده سازی کد های  جاوا اسکریپت، CSS و HTML و در نهایت سرعت بالاتر نیز از سایر مزایای استفاده از این سرویس است.

افزایش امنیت با جلوگیری از درخواست های ناسالم در حملاتی چون DDoS Protection و SQL Injection یکی دیگر از مزایای مهم کلودفلر به شمار می‌آ‌ید.

همچنین ارائه سیستم آنالیز ترافیک جهت مدیریت بهتر ترافیک ها و بازدیدها به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه باعث می‌شود تا ارزیابی مناسبی از مخاطبان سایت خود داشته باشید.

کلودفلر همچنین امکان فعال سازی HTTPS و SSL بر روی دامنه به صورت رایگان را در اختیار شما می‌گذارد، این باعث خواهد شد مخاطبان سایت شما را به عنوان یک سایت امن مشاهده کنند و با اطمینان خاطر از صفحات ان دیدن کنند.

معایب کلودفلر

کلود فلر برای بعضی از کاربران ممکن است گزینه مناسبی نباشد. مانند طراحان وبی که می‌خواهند تغییرات را بصورت لحظه‌ای مشاهده کنند. البته با فعال سازی گزینه Development Mode در منوی Caching می‌توانید کش کلودفلر را غیرفعال سازید تا مشکلی برای مشاهده تغییرات آنی خود نداشته باشید. البته این امکان فقط برای سه ساعت فعال خواهد ماند و در صورت نیاز به زمان بیشتر باید مجددا آن را فعال کنید.

فعال سازی گزینه Development Mode

همچنین قابلیت Purge Cache یا حذف تمامی محتوای کش شده جهت تازه سازی کش ذخیره شده وجود دارد، تا اگر فایل یا محتوایی بروزرسانی شد، کاربران نهایی بتوانند سایت را به صورت لحظه‌ای و بروز مشاهده کنند.

عدم پشتیبانی از پروتکل HTTPS در کلودفلر

تا چندی پیش تنها عیب بزرگ و غیر قابل رفع کلودفلر، عدم پشتیبانی از پروتکل HTTPS در دامنه‌های .ir بود. اما هم اکنون به دلیل همکاری با کمپانی Let’s Encrypt این مشکل توسط کلودفلر رفع شده و شما می‌توانید از SSL رایگان بر روی دامنه ir. نیز بهره ببرید.