معرفی لینوکس توزیع Linux Mint

در این پست به معرفی شبیه‌ترین نسخه لینوکس به سیستم عامل ویندوز می‌پردازیم. علت این شباهت ظاهری ترغیب کاربران ویندوز به استفاده از لینوکس و قابلیت‌های خاص آن است.

لینوکس Mint چیست؟

ساختار کلی لینوکس توزیع Mint بر پایه و اساس سیستم عامل Ubuntu بنا نهاده شده است؛ اما با توجه به اینکه خود Ubuntu برگرفته از Debian است، بنابراین در نهایت توزیعی از Debian نیز به حساب می آید.

این سیستم عامل در کشور ایرلند تولید و به دنیا معرفی شد. سیستم عامل Linux Mint از معماری i386 و ۳۲ و ۶۴ بیتی به عنوان رقبای سخت افزاری ویندوزی خود به خوبی پشتیبانی می‌کند.

لینوکس Mint همچنین از دسکتاپ‌های Cinnamon ، GNOME ، KDE ، MATE و Xfce پشتیبانی می‌کند و در دسته بندی سیستم عامل‌های طراحی شده برای کاربران مبتدی و متوسط قرار می‌گیرد.

هدف از معرفی این توزیع ارائه یک نسخه متمایز از Ubuntu بوده است که کاربر بتواند از Pluginها و Media Codecهای بیشتر و بسیاری از امکانات Java استفاده کند؛ تلاش طراحان Linux Mint بر این بوده است که یک سیستم عامل مدرن، زیبا و راحت معرفی کنند که هم قدرتمند باشد و هم یادگیری آن ساده باشد. علاوه بر اینها در Linux Mint شما می‌توانید منوهای دلخواه ایجاد کنید و حتی Desktop خود را نیز بصورت دلخواه طراحی کنید، ابزارهای پیکربندی منحصر به فرد و رابط مدیریت بسته‌های نرم‌افزاری تحت وب این سیستم عامل از دیگر امکانات ویژه آن است. Linux Mint بسیار با Ubuntu سازگار است و می‌تواند براحتی از Repository های Ubuntu نیز استفاده کند.

نسخه‌های Linux Mint تقریبا هر شش ماه یکبار ارائه می‌شوند. اولین نسخه از این سیستم عامل که در سال ۲۰۰۶ معرفی شد به عنوان Ada معرفی شد، Ada به خودی خود بر اساس توزیع لینوکس Kubuntu که یک لینوکس برگرفته از Ubuntu بود، سرچشمه گرفت. نسخه هفدهم این سیستم عامل در سال ۲۰۱۴ به نام Qiana به بازار معرفی شد.

پشتیبانی از نسخه های قبلی این سیستم عامل معمولا با معرفی نسخه جدید Linux Mint از بین می‌رود، اما نسخه‌هایی با پشتیبانی دراز مدت هم از این سیستم عامل معرفی شده که تا پنج سال پشتیبانی دارند. این سیستم عامل معمولا نسخه‌های خود را با اسامی مختلفی معرفی می‌کند که از آن جمله می‌توان به Barbara و Cassandra اشاره کرد.

دلایل موفقیت لینوکس Mint

یکی از دلایل موفقیت Linux Mint در آن بود که از همه Repository هایی که برای Ubuntu وجود داشت پشتیبانی می‌کرد، یعنی از ابتدای کار استفاده از بسته‌های نرم افزاری خود Linux Mint را رای کاربرانش محدود نکرد و همین موضوع باعث رشد آن شد. یعنی شرکت تولید کننده این امکان را به کاربران می‌داد که ضمن اینکه می‌توانستند از بسته‌های Ubuntu استفاده کنند، از بسته هایی که بصورت ویژه برای Linux Mint هم معرفی می‌شود، استفاده کنند. این موضوع باعث می شود که دو سیستم عامل Linux Mint و Ubuntu به خوبی با هم سازگاری داشته باشند. با اینکار Linux Mint خود را به عنوان یک شاخه جدید از Ubuntu معرفی نکرد و فرصت این را پیدا کرد که به مرور زمان یک توزیع مستقل شود.

در سال ۲۰۰۸ سیستم عامل Linux Mint تصمیم گرفت روند ارائه نسخه‌های خود را با روند ارائه نسخه‌های Ubuntu هماهنگ کند، البته این موضوع تا زمان ارائه نسخه Elyssa وجود داشت، تا اینکه در همان سال برای بالا بردن هر چه بیشتر سازگاری بین دو سیستم عامل، Linux Mint تصمیم گرفت که روند ارائه نسخه های خود را متوقف کند و از یک روش جدید را برای معرفی نسخه‌هایش استفاده کند. با شروع کردن توزیع نسخه ۶ از Linux Mint که به Felicia معروف بود، هر نسخه‌ای که از Linux Mint ارائه می‌شد کاملا با نسخه مقابل که Ubuntu بود هماهنگ و سازگار بود. تقریبا بعد از گذشت یک ماه از معرفی کردن نسخه جدید Ubuntu یک نسخه جدید از Linux Mint دقیقا با امکانات Ubuntu معرفی شد که صد درصد توانایی هایی که در Ubuntu وجود داشت را به همراه داشت، این دقیقا همان کاری بود که CentOS با RedHat Enterprise انجام داد.

در سال ۲۰۱۰ یک کار جالب توسط گروه Linux Mint اجرا شد که به نام Linux Mint نسخه Debian معروف شد. برخلاف تمامی نسخه‌هایی از این سیتسم عامل که بر اساس Ubuntu طراحی می‌شدند، این نسخه‌ها کاملا بر اساس توزیع Debian معرفی شدند و همین ترتیب معرفی سازگار با نسخه‌های جدید Debian را هم آغاز کردند.

قابلیت های Linux Mint

اکثر نرم افزارهایی که در Linux Mint وجود دارند بصورت Open Source و Freeware هستند و تنها برخی از آنها بصورت Proprietary یا تجاری هستند. وجود برخی از نرم افزارهای تجاری بر روی Linux Mint جای تعجب دارد، زیرا اکثر توزیع‌های لینوکس از اینگونه نرم افزارها بصورت پیشفرض بر روی سیستم عامل خود استفاده نمی‌کنند. اما Linux Mint با مجموعه تقریبا کاملی از نرم افزارهای پیشفرض نصب شده اعم از LibreOffice ، Firefox ، Thunderbird ، XChat ، Pidgin ، Transmission ، GIMP و Cheese ارائه می شود.

نرم افزارهای اضافه بر سازمان بصورت پیشفرض بر روی این سیستم عامل نصب نمی شوند و شما می توانید توسط Package Manager آنها را دانلود و نصب کنید. شما با استفاده از فایروالی که در Linux Mint بصورت پیشفرض وجود دارد می‌توانید پورت‌های مورد نظرتان در شبکه را مدیریت کنید. دسکتاپ های پیشفرضی که بر روی Linux Mint نصب شده اند MATE و Cinnamon هستند که از زبان های بسیاری پشتیبانی می‌کنند. اگر تمایل به استفاده از سایر دسکتاپ هایی که قبلا عنوان کردیم در Linux Mint دارید براحتی می توانید با استفاده از APT آنها را دریافت و نصب کنید.

مشابهت و سازگاری با ویندوز

یکی از قابلیت‌های جالبی که در Linux Mint وجود دارد توانایی اجرای بسیاری از برنامه‌هایی است که در Microsoft Windows اجرا می‌شوند، برای مثال شما می توانید از Microsoft Office در Linux Mint استفاده کنید، با استفاده از ابزار Wine که یک لایه سازگاری یا هماهنگی Compatibility Layer بین ویندوز و لینوکس ایجاد می‌کند این امکان فراهم شده است .

البته حتی اگر این روش هم جواب نداد، همچنان فناوری‌های مجازی سازی اعم از VMware Workstation و VirtualBox همچنان این امکانات را در اختیار شما قرار می‌دهند. البته گزارش هایی در خصوص مشکلات نسخه ۱۶ سیستم عامل Linux Mint و پشتیبانی از Wine و Multi-Monitor وجود دارد که این سازگاری را کمی زیر سئوال می‌برد، اما به هر حال چنین قابلیتی هر چند مشکل ساز در لینوکس توزیع Mint طراحی شده است. علاوه بر APT که Package Manager قابل اعتمادی است، شما می‌توانید در Linux Mint از Synaptic و Software Manager اختصاصی Linux Mint نیز برای نصب Package های نرم‌افزاری خودتان استفاده کنید.

تیم برنامه نویسی و Community ای که بر روی Linux Mint کار می‌کنند بصورت واقعا فعالی مشغول تولید نرم افزار برای این سیستم عامل هستند، بیشتر نرم افزارهایی که برای این سیستم عامل نوشته می‌شود به زبان برنامه نویسی Python و بصورت Open Source می‌باشد که در وب سایت GitHub موجود می‌باشند. در واقع سایت GitHub یکSoftware Repository مخصوص Linux Mint دارد.

نویسنده: محمد نصیری

منبع: جزیره لینوکس و متن باز وب سایت توسینسو