در این پست قصد داریم به معرفی سیستم عامل Chrome OS و بررسی ویژگی‌های آن بپردازیم. سیستم عامل Chrome یک سیستم عامل طراحی شده توسط شرکت گوگل است. این سیستم عامل بر پایه هسته سیستم عامل لینوکس کار می‌کند و از مرورگر وب گوگل کروم به عنوان رابط اصلی آن استفاده می‌کند.

گوگل این پروژه را در جولای ۲۰۰۹ اعلام کرد و آن را به عنوان یک سیستم عامل معرفی کرد که در آن هر دو برنامه و داده‌های کاربر در ابر قرار دارند. از این رو سیستم عامل Chrome OS در درجه اول برنامه‌های وب را اجرا می‌کند. نسخه نمایشی عمومی این سیستم عامل در ماه نوامبر به نمایش گذاشته شد. اولین لپ تاپ Chrome OS، که به نام Chromebook شناخته می‌شود، در ماه مه ۲۰۱۱ وارد بازار شد.

googleChromeb- سیستم عامل Chrome OS

googleChromeb- سیستم عامل Chrome OS

تاریخچه و ویژگی‌ها

گوگل پروژه سیستم عامل Chrome OS را در تاریخ ۷ جولای ۲۰۰۹ آغاز کرد. از ویژ گی‌های منحصر به فرد این سیستم عامل این است که برای پردازش و اجرای برنامه‌ها و داده‌های کاربر  از سیستم پردازش ابری استفاده می‌کند.

در تاریخ ۱۹ نوامبر ۲۰۰۹، گوگل کد اصلی سیستم عامل Chrome را به عنوان پروژه سیستم عامل Chromium منتشر کرد.

در کنفرانس مطبوعاتی روز شنبه ۱۹ نوامبر، ساندار پیچی، یک نسخه اولیه سیستم عامل را نشان داد. او از دسکتاپی که بسیار شبیه به مرورگر Chrome بود، رونمایی کرد و علاوه بر برگه‌های مرورگر دارای زبانه‌های برنامه‌هایی بود که فضای کمتری را روی رایانه شخصی اشغال می‌کرد و تحت مرورگر نیز در دسترس بود. در این کنفرانس، سیستم عامل تنها در مدت هفت ثانیه لود شد. البته گوگل اعلام کرد روی کمتر شدن زمان بارگیری سیستم عامل کار خواهد کرد.

سخت افزار

لپ‌تاپ هایی که سیستم عامل Chrome را اجرا می کنند، همگی به عنوان Chromebook شناخته می شوند. اولین لپ تاپ CR-48 بود، که یک طراحی سخت افزاری مرجع محسوب می‌شود. یک سال بعد، در ماه مه ۲۰۱۲، یک طراحی دسکتاپ به عنوان Chromebox منتشر شد. شرکت سامسونگ در ماه مارس ۲۰۱۵، شروع مشارکت با شرکت AOPEN را اعلام کرد و اولین Chromebox به صورت تجاری توسعه یافت.

در جدیدترین نسخه Chromebit یک درگاه HDMI طراحی شده است که مخصوص سیستم عامل Chrome است. در این تکنولوژی هنگامی که در یک اسلات HDMI بر روی یک تلویزیون یا مانیتور کامپیوتر قرار می‌گیرد، دستگاه این صفحه نمایش را به یک کامپیوتر شخصی تبدیل می‌کند. این دستگاه در ماه مارس ۲۰۱۵ رونمایی و در ماه نوامبر همان سال عرضه شد.

برنامه های کاربردی Chrome OS

گوگل همچنین امکان پخش برنامه‌های چندرسانه‌ای را در سیستم عامل خود قرار داده است که کاربران را قادر می‌سازد تا فایل‌های MP3 و  JPEG را مشاهده کنند و دیگر فایل های چندرسانه‌ای خود را در حالت آفلاین اداره کنند.

در سیستم عامل Chrome، همچنین یک سیستم مدیریت فایل شبیه به آنچه که در سیستم عامل‌های دیگر وجود دارد، طراحی شده است.  این سیستم مدیریت فایل، قابلیت نمایش دایرکتوری‌ها و فایل‌ها را در داخل درایوها به عنوان محل ذخیره سازی داده‌ها دارد و کاربرپسند است. 

 

 maxresdefault- سیستم عامل Chrome

maxresdefault- سیستم عامل Chrome

پشتیبانی از برنامه‌های کاربردی Linux

به منظور پشتیبانی از برنامه‌های کاربران لینوکسی شرکت گوگل پروژه Crostini را راه‌اندازی کرد. این پروژه این امکان را فراهم می‌کند تا خط فرمان و برنامه‌های گرافیکی و کاربردی ارائه شده برای سیستم عامل لینوکس در سیستم عامل Chrome OS نیز قابل اجرا باشند. این قابلیت در تاریخ ۲۳ ژانویه ۲۰۱۸ منتشر شد.