SEO & Domain

در این پست به تاثیر انتخاب نام دامنه بر رتبه بندی سایت شما در موتورهای جستجوگر می پردازیم. برای شروع باید بدانید موتورهای جستجوگر مانند یاهو و گوگل بر اساس کلمات کلیدی سایت شما را رتبه بندی می کنند. مهم ترین موتور جستجو که در حال حاضر باید به آن توجه کنید گوگل است. در راستای یافتن کلمات کلیدی، الگوریتم های گوگل به دو فاکتور زیر توجه می کنند:

۱ – موضوع فعالیت وب سایت

۲- میزان اعتبار وب سایت

برای آنکه گوکل سایت شما را بشناسد، انتخاب نام دامنه مناسب به گزینه اول کمک می کند.  در واقع نام دامنه اولین چیزی است که حوزه کاری شما را برای موتور های جستجو مشخص می نماید.

نکات مهم در انتخاب نام دامنه مناسب جهت بهبود سئو

۱٫ در صورت امکان در نام دامنه خود از کلمات کلیدی استفاده نمایید.

الگوریتم های گوگل در فرآیند جستجو، عملکرد خاصی دارند و همگان به این الگوریتم ها  آگاه نیستند اما آنچه در نوع فعالیت آنان ثابت شده است، وزن بالای URL می باشد. وب سایت هایی که کلمات کلیدی خود را در نام دامنه داشته باشند سریعا رشد می کنند. در واقع کلید واژه ها به عنوان نیرو محرکه سئو عمل می نمایند. به همین دلیل بسیاری از نام  دامنه هایی که در آنها کلمات کلیدی مشاهده می شود توسط رقبای شما قبلا ثبت شده اند.

مواردی که در ثبت دامنه باید به آنها توجه نمود:

اگر یک برند شناخته شده دارید، استفاده از نام برند اولویت بیشتری نسبت به درج کلمه کلیدی در نام دامنه دارد.

اما اگر در آغاز فعالیت قرار دارید، سعی نمایید تا نام برند و کلمه کلیدی را در کنار هم داخل نام دامنه خود قرار دهید.

نکته مهم دیگر این است که جهت یکتا نمودن نام سایت خود تلاش نمایید از نام منطقه جغرافیایی در وب سایت خود استفاده کنید. البته این مورد برای کسب و کارهایی توصیه می شود که حوزه فعالیت آنها منطقه جغرافیایی خاصی است.

۲٫ با کلمات کلیدی نام دامنه خود را پر نکنید.

در نظر داشته باشید که در فعالیت های SEO هیچ میانبری وجود ندارد، زیرا الگوریتم های گوگل مکررا در حال تغییر هستند. البته در گذشته سایت هایی چون cheap-flower-delivery.com اقدام به  فروش دامنه با کلمات کلیدی خاصی می نمودند که قیمت گزافی داشتند اما هم اکنون این مورد فاقد اعتبار است.

البته این به آن معنا نیست که ابدا از کلمات کلیدی استفاده نکنید، اما لازم است بدانید که پر کردن نام دامنه با کلمات کلیدی و زیاده روی در این موضوع باعث آسیب زدن به SEO وب سایت خواهد شد.

۳٫ از یک پسوند یا TLD قوی استفاده کنید.

سعی کنید از پسوندهایی استفاده نمایید که بیشتر رایج هستند. در این راستا COM پسوندی است که اکثر کسب و کارها از آن استفاده می نمایند. البته در نظر داشته باشید که TLD تاثیر مستقیمی در سئو ندارد اما اگر فعالیت شما مربوط به کشور خاصی است سعی نمایید از پسوند همان کشور استفاده کنید زیرا این مورد در سئو محلی تاثیر گذار خواهد بود.

۴٫ تا جایی که ممکن است از تغییر نام دامنه بپرهیزید.

تمام فعالیت های سئو شما بر اساس نام دامنه است. تغییر نام دامنه موجب میشود تمام لینکهای قبلی ایندکس شده با شوک روبه رو شوند و تاثیر منفی در سئو سایت داشته باشد. حتی تغییر لینک از HTTP به HTTPS و یا برعکس می تواند این تاثیر منفی را نمایش دهد. پیشنهاد می شود قبل از آغاز به فعالیت این تغییرات ساختاری را در نظر بگیرید.

۵٫ بین subfolders و subdomains تمایز ایجاد نمایید.

زمانیکه بخواهید به وب سایت خود یک زیرمجموعه جداگانه ای اختصاص دهید که عملکرد متفاوت دارد، از subdomain استفاده می شود. مانند اضافه نمودن بخش فروشگاه به یک سایت اطلاع رسانی محصولات.

موتور های جستجوگر، زیر دامنه ها را به عنوان وب سایت های جداگانه در نظر میگیرند لذا اگر بلاگ خود را در ساب دامنه ایجاد نموده اید، سئوی آن بر سئو وب سایت اصلی شما تاثیر نخواهد داشت. Subfolder دقیقا به صورت عکس عمل می کند و برای دسته های مختلف در وب سایت، پوشه های مختلف در نظر میگیرد. در Subfolders هر اعتباری که داشته باشید بر سئو دامنه اصلی تاثیر می گذارد.

۶٫ باید URL وب سایت را شخصی سازی نمایید.

تمام نکات عنوان شده پیشین، از ابتدای امر و دقیقا پس از انتخاب نام دامنه، آغاز می شوند و مفهوم پیدا می کنند. اما ممکن است در اواسط کار نیاز به ساخت صفحه جدید باشد. برای ایجاد یک URL منحصر به فرد که مربوط به سایت جدید است، وقت بگذارید و از کد های آماده HTML استفاده نکنید.

در این راستا به نکات زیر دقت کنید:

– از کلید واژه اصلی استفاده نمایید.

– باید URL شما نشانگر فعالیت سایت جدید باشد.

– باید URL را تا حد امکان کوتاه انتخاب نمایید.

– از واژگاه ربط چون ” اما”،”اگر” و … که منجر به طولانی شدن URL میشوند، استفاده نکنید.

۷٫ در صورت داشتن بودجه دامنه را چند ساله تهیه یا تمدید کنید

یکی از آیتم های مهم برای گوگل این است که دامنه شما بیش از یک سال اعتبار داشته باشد، این برای گوگل به این معنی است که شما برای آینده سایت برنامه جدی دارید و قصد دارید در درازمدت روی سایت سرمایه گذاری کنید و فعالیت شما صرفا مقطعی نیست.

به عنوان حرف آخر در نظر داشته باشید که SEO از نام دامنه شما آغاز می شود و پایه بهینه سازی سایت است. برای حضور مقتدرانه در بحث سئو پیشنهاد می شود در انتخاب نام دامنه، موارد موارد یاد شده در مقاله را رعایت نمایید.

کارشناسان هاست یونیک از ارائه هرگونه مشاوره در این خصوص به شما خوشحال خواهند شد. مشاوره رایگان است و هزینه ای برای شما نخواهد داشت. هر زمان که مایل بودید میتوانید در این زمینه با ما تماس بگیرید.